Anul scolar 2017 - 2018 vine cu multe zile libere pentru elevi. Desi scoala a inceput de curand, elevii din invatamantul primar se pregatesc deja pentru prima vacanta. Fie ca vor fi vacante, sarbatori legale sau alte zile in care nu se organizeaza cursuri, elevii vor avea ocazia sa se odihneasca si sa isi recupereze fortele pentru a putea invata cu spor.

Clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar beneficiaza de prima vacanta in saptamana 28 octombrie – 5 noiembrie 2017.

Urmatoarele zile libere pentru elevi sunt la sfarsitul lunii noiembrie, respectiv pe 30 noiembrie si 1 Decembrie, de Sfantul Andrei si Ziua Nationala a Romaniei, care sunt sarbatori nationale.

Apoi, conform structurii anului scolar 2017 – 2018 elevii din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta de iarna, in perioada 23 decembrie 2017 – 14 ianuarie 2018.

Urmatoarea zi libera este dupa 10 zile de la intoarcerea lor la scoala, respectiv pe 24 ianuarie, de ziua Unirii Principatelor Romane.

Vacanta intersemestriala va fi in perioada 3 – 11 februarie 2018, urmata in luna urmatoare de vacanta de primavara, intre 31 martie – 10 aprilie 2018.

In aprilie, elevii vor fi liberi doar a doua zi de Paste, respectiv pe 9 aprilie. In mai, zile libere sunt pe 1 si pe 28. Dupa alte trei zile de scoala, elevii au iar liber, pe 1 iunie.

De pe 16 iunie incepe vacanta de vara, iar scoala va reincepe si anul viitor mai devreme, respectiv pe 10 septembrie.

Pe scurt, vacantele elevilor din toate ciclurile de invatamant sunt programate astfel:

Vacanta de iarna (23 decembrie 2017 – 14 ianuarie 2018)

Vacanta intersemestriala (3 – 11 februarie 2018)

Vacanta de primavara (31 martie – 10 aprilie 2018)

Vacanta de vara (16 iunie – 9 septembrie 2018).

Zile Libere la scoala in 2018:

30 noiembrie (joi) — Sfantul Andrei

1 decembrie (vineri) — Ziua Nationala a Romaniei

24 ianuarie (miercuri) — Ziua Unirii Principatelor Romane

9 aprilie (luni) — a doua zi de Paste

1 mai (marti) — Ziua Muncii

28 mai (luni) — a doua zi de Rusalii

1 iunie (vineri) — Ziua Copilului

Mai este de adaugat Programul national "Scoala altfel", care are o durata de 5 zile consecutive lucratoare in timpul anului scolar, iar scolile vor decide cand il planifica.

In total, elevii vor avea 42 de zile lucratoare libere, care fie pica in vacanta, fie sunt sarbatori legale, fie alte zile speciale in care nu se organizeaza cursuri.

Elevii din invatamantul primar si prescolarii au cinci zile libere in plus, datorita vacantei din perioada 28 octombrie - 5 noiembrie 2017, adica 47 de zile libere.