forex trading logo

Acasa
RESURSE EDUCATIONALE PENTRU PROFESORI, ELEVI SI STUDENTI. Informatii gratuite, usor de accesat

 

Motoarele de cautare educationale sunt utile atat pentru profesori, cat si pentru elevi sau studenti.

In comparatie cu folosirea motorului de cautare Google acestea restrang informatia de pe Internet, astfel incat site-urile gasite sa fie cele relevante si ofera acces exact la resursele educationale pe care le cauta utilizatorii.

Motoarele de cautare educationale iti dau rezultate in functie de cuvintele-cheie introduse si dupa istoricul cautarilor utilizatorului pe Google.

Aceste motoare de cautare au o inteligenta mai mare decat motorul Google si au, astfel, capacitatea de a exclude din cautare site-urile irelevante.

Mai jos este o selectie a motoarelor de educationale folosite de catre studenti, elevi si profesori din toata lumea:

 

1) Google Scholar

Google Scholar este o ramura a Google si este axata pe cautari educationale. Cei interesati pot gasi studii, carti, rezumate si referate pe o gama variata de teme, in limba romana si engleza.

 

2) ResearchGate Research

Gate reprezinta un motor de cautare care ofera acces la cartile si studiile a 13 milioane de cercetatori. Acestea sunt disponibile in mai multe limbi, inclusiv romana si engleza si acopera o gama larga de subiecte, inclusiv protectia mediului, arta, sanatate, politica si astronomie.

 

3) iSeek Education

iSeek este un motor creat pentru studenti, profesori si parinti si intregul continut este revizuit de catre editori. Toata informatia este de incredere si provine de la autoritati publice, universitati si site-uri noncomerciale.

 

4) Educational Resources Information Center (ERIC)

Motorul ERIC este gestionat de catre Departamentul de Educatie al Statelor Unite si este destinat cautarii academice. Utilizatorii pot gasi peste 1.3 milioane de articole, carti, volume de conferinta, documente de politici publice.

 

5) RefSeek

RefSeek este alta unealta online care ofera rezultate de incredere, fiind potrivit pentru cautare generala de informatii si documente publicate.

 

 


Powered by ScoalaAfumati!. Copyright 2020