forex trading logo

Acasa
Evaluarea Nationala 2018 - Calendarul pentru clasa a II-a, clasa a IV-a, clasa a VI-a si clasa a VIII-a

 

Evaluarea nationala din 2018 are deja calendarul stabilit de catre Ministerul Educatiei.

Primii vor incepe scolarii din clasa a II-a, in perioada 7-10 mai. Urmeaza Evaluarea nationala pentru clasa a IV-a, 15-17 mai, Evaluarea Nationala pentru clasa a VI-a, 23-24 mai mai, si, la final, Evaluarea Nationala pentru clasa a VIII-a, intre 11 si 14 iunie.

Evaluarea Nationala 2018 reprezinta un examen din viata micilor scolari, de aceea el trebuie tratat cu mare atentie atat de catre elevi dar, mai ales, de catre parinti si profesori.

In 2018, primii care vor intra in "focurile" examenelor sunt elevii din clasa a II-a. Evaluarea Nationala 2018 pentru clasa a II-a este programata intre 7 si 10 mai 2018, avand examene la Limba Romana, sau cea materna, scris si citit, plus Matematica.

La doar o saptamana distanta incepe Evaluarea Nationala 2018 la clasa a IV-a, care va cuprinde examinare la Limba Romana (15 mai), Matematica (16 mai) si Limba Materna (17 mai).

Tot in luna mai are loc si Evaluarea Nationala 2018 pentru clasa a VI-a. Aici avem disciplina Limba si Comunicare (pe 23 mai), urmata de Matematica si Stiinte (pe 24 mai).

Testarile de la finalul clasei al VI-a sunt interdisciplinare. Testul de limba si comunicare cuprinde Limba si literatura romana si Limba moderna, iar testul de Matematica si Stiinte cuprinde Matematica, Fizica si Biologie.

Evaluarea Nationala 2018 pentru clasa a VIII-a este mai elaborata, aceasta urmand sa debuteze pe 11 iunie cu proba scrisa la Limba si Literatura Romana. Urmeaza Matematica, pe 13 iunie, si Limba si literatura materna, pe 14 iunie. Rezultatele vor fi anuntate pe data de 19 iunie, zi in care se pot depune si contestatii. Inscrierile pentru Evaluarea Nationala 2018 la clasa a VIII-a se fac in perioada 4 - 8 iunie. Nu uitati si faptul ca anul scolar pentru clasa a VIII-a se va finaliza vineri, 8 iunie 2018.

 

Evaluarea Nationala 2018

 

Calendar Evaluare Nationala 2018 clasa a II-a:

7 Mai - Scris: Limba Romana

7 Mai - Scris: Limba Materna

8 Mai - Citit: Limba Romana

8 Mai - Citit: Limba Materna

9 Mai - Matematica

10 Mai - Scris-Citit: Limba romana pentru minoritatile nationale

 

Calendar Evaluarea Nationala 2018 clasa a IV-a:

15 Mai - Limba Romana

16 Mai - Matematica

17 Mai - Limba Materna

 

Calendar Evaluare Nationala 2018 clasa a VI-a :

23 Mai - Limba si Comunicare

24 Mai - Matematica si Stiinte ale Naturii

 

Calendar Evaluare Nationala 2018 clasa a VIII-a :

11 iunie - Limba si Literatura Romana

13 iunie - Matematica

14 iunie - Limba si Literatura Materna

 

 


Powered by ScoalaAfumati!. Copyright 2013

Secured by Siteground Web Hosting