forex trading logo

Acasa
Se apropie vacanta! Pe 28 octombrie incepe prima vacanta a elevilor din invatamantul primar

Din 28 octombrie si pana pe 5 noiembrie elevii din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar vor sta acasa, urmand sa reinceapa scoala pe 6 noiembrie. Vacanta de iarna pentru toate ciclurile de invatamant incepe pe 23 decembrie, urmand sa se incheie pe 14 ianuarie.

28 octombrie - 5 noiembrie este perioada primei vacante din anul scolar 2017-2018, aceasta fiind rezervata claselor din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar. Acestea vor reveni la scoala luni, 6 noiembrie.

Structura anului scolar 2017-2018 prevede ca semestrul I, inceput la 11 septembrie 2017, se va incheia pe 2 februarie 2018, in timp ce semestrul al II-lea va debuta pe 12 februarie 2018 si se va incheia pe 15 iunie 2018.

 

Vacantele elevilor din toate ciclurile de invatamant sunt programate astfel:

Vacanta de iarna (23 decembrie 2017 – 14 ianuarie 2018)

Vacanta intersemestriala (3 – 11 februarie 2018)

Vacanta de primavara (31 martie – 10 aprilie 2018)

Vacanta de vara (16 iunie – 9 septembrie 2018).

Nu uitati, insa, ca pana la vacanta de iarna mai sunt 2 zile libere: 30 noiembrie (joi) — Sfantul Andrei si 1 decembrie (vineri) — Ziua Nationala a Romaniei.

 

Zile Libere la scoala in 2017-2018

30 noiembrie (joi) — Sfantul Andrei

1 decembrie (vineri) — Ziua Nationala a Romaniei

24 ianuarie (miercuri) — Ziua Unirii Principatelor Romane

9 aprilie (luni) — a doua zi de Paste

1 mai (marti) — Ziua Muncii

28 mai (luni) — a doua zi de Rusalii

1 iunie (vineri) - Ziua Copilului

 

"Scoala altfel" a debutat deja pentru scolile care au ales aceasta perioada. Conform noilor prevederi, programul national "Scoala altfel" are o durata de 5 zile consecutive lucratoare in timpul anului scolar si poate fi derulat in perioada 2 octombrie 2017 – 31 mai 2018 pe baza unei planificari ce ramane la decizia scolilor.

Calendarul Evaluarilor Nationale pentru clasele a II-a, a IV-a si a VI-a prevede ca acestea se vor desfasura in intervalul 7 - 24 mai. Astfel, evaluarea elevilor la finalul clasei a II-a (EN II) va avea loc in perioada 7 - 10 mai. Probele scrise la limba romana si limba materna sunt programate in 7 mai, fiind urmate a doua zi de testele de citire la cele doua discipline.

Proba de matematica este prevazuta pentru data de 9 mai, in timp ce proba de limba romana (scris si citit) pentru elevii din randul minoritatilor nationale se va desfasura in data de 10 mai.

Evaluarea competentelor fundamentale dobandite in ciclul primar (la finalul clasei a IV-a) are urmatorul calendar: limba romana (15 mai), matematica (16 mai) si limba materna (17 mai). Elevii claselor a VI-a vor sustine evaluarea competentelor fundamentale dobandite in ciclul inferior al gimnaziului (V-VI) in zilele de 23 mai (limba si comunicare) si 24 mai (matematica si stiintele naturii).

Evaluarea nationala pentru absolventii clasei a VIII-a incepe cu prima proba scrisa a Evaluarii nationale (Limba si literatura romana) in 11 iunie, urmatoarea proba scrisa (Matematica) se va desfasura in 13 iunie, iar ultima proba (Limba si literatura materna) va fi organizata in 14 iunie. Primele rezultate vor fi afisate in 19 iunie (pana la ora 12:00), iar in aceeasi zi pot fi depuse contestatiile, care vor fi solutionate in perioada 20 - 22 iunie.

Examenul se va incheia sambata, 23 iunie, cu afisarea rezultatelor finale. Inscrierea absolventilor clasei a VIII-a la Evaluarea Nationala se face in perioada 4 - 8 iunie 2018. Elevii de clasa a VIII-a vor finaliza cursurile vineri, 8 iunie 2018.

 

 


Powered by ScoalaAfumati!. Copyright 2013

Secured by Siteground Web Hosting