forex trading logo

Acasa
15 ianuarie, ziua lui Eminescu, Ziua Culturii Nationale

Astazi, 15 ianuarie, sarbatorim Ziua Culturii Nationale si ziua de nastere a poetului national al romanilor, Mihai Eminescu (1850-1889).

EMINESCU, "POETUL NEPERECHE A CARUI OPERA INVINGE TIMPUL"

Anul acesta se implinesc 167 de ani de la nasterea celui mai mare poet. Are cel mai lung poem de dragoste, „Luceafarul” si a descris copilaria pe care a petrecut-o la Botosani si Ipotesti in versuri. Printre cele mai cunoscute poezii ale lui Mihai Eminescu amintesc „Somnoroase pasarele”, „Floare albastra”, „Luceafarul”, „Scrisoarea I” „Scrisoarea II”, „Scrisoarea III”, „Scrisoarea IV”, „Lacul”, „Revedere”, „Pe langa plopii fara sot”, dar si altele care cu siguranta au ramas in memoria oricarui iubitor de poezie.

Eminescu a fost o personalitate coplesitoare, care i-a impresionat pe contemporani prin inteligenta, memorie, curiozitate intelectuala, cultura de nivel european, bogatia si farmecul limbajului. Din acest motiv putem spune ca "fara Eminescu am fi mai altfel si mai saraci" (Tudor Vianu).

"A vorbi de poet este ca si cum ai striga intr-o pestera vasta... Nu poate sa ajunga vorba pana la el, fara sa-i supere tacerea. Numai graiul coardelor ar putea sa povesteasca pe harpa si sa legene, din departare, delicata lui singurateca slava" (Tudor Arghezi).

 

 


Powered by ScoalaAfumati!. Copyright 2013

Secured by Siteground Web Hosting